wybierz kategorie postów

2018-07-18

Jak poprawnie ustawić ciśnienie w oponach?

Jak poprawnie ustawić ciśnienie w oponach?
Jak poprawnie ustawić ciśnienie w oponach?
Porady

Jeśli chodzi o dbanie o opony w samochodzie, to większość osób zajmuje się jedynie ich zmianą podczas pory letniej lub zimowej (co zresztą też nie zawsze ma miejsce). Tymczasem ważny jest jeszcze jeden aspekt związany z oponami - ustawianie ciśnienia w oponach. Ma ono bowiem istotny wpływ na Twoje bezpieczeństwo i wygodne korzystania z samochodu. Jak poprawnie ustawić ciśnienie w oponach?


ustawianie ciśnienia w oponach, jak poprawnie ustawić ciśnienie w oponach


Ciśnienie w oponach. Dlaczego jest ważne?


Brak zadbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach, niesie za sobą konsekwencje i negatywny wpływ na kierowanie pojazdem. Musisz pamiętać, że opony są jedyną częścią pojazdu, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Brak kontroli ciśnienia może prowadzić do:


  • dłuższej drogi hamowania na mokrej drodze,

  • złej reakcji samochodu podczas manewrów,

  • zdecydowanie utrudnionego parkowania samochodu bez użycia automatycznych systemów,

  • ryzyka wybuchu opony podczas jazdy,

  • gorszej przyczepności samochodu względem trasy,

  • zwiększenie hałasu wewnątrz pojazdu,

  • większego zużycia paliwa,

  • większego zużycia różnych części samochodu - zawieszenia, czy bieżnika.


Ciśnienie w oponach. Nigdy go nie lekceważ!


Nie dbając o odpowiednie ciśnienie w oponach, narażasz się na szereg problemów. Rzadko myślimy o dbaniu o ten aspekt, zwyczajnie o nim zapominając. Zgodnie ze statystykami, o ciśnienie w oponach dba jedynie co czwarty polski kierowca. Tymczasem jego spadek jest naturalnym zjawiskiem, dlatego należy regularnie sprawdzać jego poziom. Tylko w jaki sposób to robić? Jak odpowiednio sprawdzić ciśnienie i jak poprawnie ustawić ciśnienie w oponach?Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?


Zacznijmy od tego, że ustawianie zbyt niskiego ciśnienia w oponach jest tak samo szkodliwe, jak zbyt wysokie wysokie ciśnienie.


Stan ciśnienia powinno się kontrolować minimum raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą. Nie wykonuj pomiaru od razu po dojechaniu do kompresora - odczekaj chwilę, by opony mogły ostygnąć - ich rozgrzanie mogłoby zafałszować wynik. Pamiętaj, że proces stygnięcia może zająć nawet godzinę. Całe zmierzenie ciśnienia nie powinno zająć więcej niż 5 minut.


W nowszych samochodach montowany jest system czujników ciśnienia - Tire Pressure Monitor. Obowiązkowo jest on umieszczany od 2014 roku. Jego działanie jest bardzo proste - informuje kierowcę o spadku ciśnienia. System jest bardzo intuicyjny, a jego obsługa nie przysparza żadnych problemów. Za każdym razem, gdy pojawi się problem, na desce rozdzielczej pojawi się odpowiednie powiadomienie.


Gdzie można sprawdzić ciśnienie w oponach?


Ciśnienie możesz sprawdzić z wykorzystaniem wspomnianych powyżej kompresorów. Są to urządzenia, które znajdziesz na większości stacji paliw, dostęp do nich jest więc powszechny.


Możesz również wykorzystać własne urządzenie, nazywające się manometrem. Jest on do kupienia w większości marketów budowlanych. Jego koszt wynosi od kilku do ponad stu złotych - zależnie od modelu.


Sprawdzenie ciśnienie w oponach jest darmowe?


Tak, stacje benzynowe dają dostęp do kompresorów za darmo lub za niewielką opłatą.Jak poprawnie ustawić ciśnienie w oponach?


Optymalne ciśnienie zależy od profilu opony oraz rozmiaru felgi, a także marki pojazdu i modelu. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależna jest ona od samochodu, który jest w Twoim posiadaniu.


Jak poprawnie ustawić ciśnienie w oponach? Kieruj się odpowiednimi wartościami. Wartości ciśnienia, które Cię obowiązują, powinny znajdować się w instrukcji obsługi samochodu, lub w różnych miejscach w samym pojeździe - na przykład po wewnętrznej stronie drzwi albo w okolicach wlewu paliwa. Znajdziesz tam odpowiednie wartości, których powinno się przestrzegać. Informacje takie uzyskasz także w serwisie wymiany opon, u sprzedawcy opon, lub u dilera samochodowego. Jeśli jednak masz problem z ustaleniem optymalnej wartości, to dla większości opon jest to 2,2 bara.


Ustawianie ciśnienia w oponach w małych i średnich samochodach będzie prawdopodobnie takie samo w przednich i tylnych oponach. Inaczej może to wyglądać przy większych pojazdach, które mogą wymagać innego poziomu ciśnienia.


Ciśnienie w oponach. Czy jest maksymalne ciśnienie, jakie może być w oponie?


Tak, istnieje ustawianie ciśnienia w oponach, którego nie możesz przekroczyć i ilość maksymalna. Szukaj informacji “MAX PRESSURE” na swojej opinie, która będzie zawierała maksymalny poziom.


ustawianie ciśnienia w oponach, jak poprawnie ustawić ciśnienie w oponachCo prócz ciśnienia jest ważne?


Oczywiście, ciśnienie w oponach jest istotne, ale nie tylko ono jest ważne. Przy okazji spójrz również na stan samych opon - oceń ich zużycie. Sprawdź, czy nie pojawiły się wybrzuszenia, i czy na powierzchni opony nie ma żadnych pęknięć.Ustawianie ciśnienia w oponach. O czym jeszcze musisz pamiętać?


Kierowcy często zapominają o sprawdzeniu stanu opon i ciśnieniu, jednocześnie tracą oni swoje własne pieniądze i obniżają bezpieczeństwo jazdy. Dobrze dobrane ciśnienie obniży spalanie i przedłuży żywotność ogumienia. Jest jednak kilka innych aspektów, na które powinno się zwrócić uwagę:


  • Nie zapominaj o kole zapasowym, które może przydać się w awaryjnych sytuacjach, a którego ciśnienie jest równie istotne.

  • Jeśli planujesz zabrać w podróż przyczepę lub inny dodatkowy, ciężki ładunek, to lekko zwiększ ustawianie ciśnienia w tylnych oponach.


Wypożycz i nie martw się!


W FatCar możesz wypożyczyć samochód idealny do Twoich oczekiwań. Czysty, z w pełni sprawnymi oponami, i z doskonale dopasowanym ciśnieniem. Pozwala Ci to cieszyć się jazdą i nie zawracać sobie głowy innymi aspektami.Przejdź już teraz do galerii naszych pojazdów i wybierz taki,

który najbardziej Ci odpowiada.