wybierz kategorie postów

2018-11-12

Jakie opony letnie i opony zimowe wybrać do samochodu?

Jakie opony letnie i opony zimowe wybrać do samochodu?
Jakie opony letnie i opony zimowe wybrać do samochodu?
Porady

Opony to niesamowicie ważny aspekt naszego samochodu - są to w końcu jedyne części pojazdu, które mają bezpośrednio kontakt z jezdnią. Odpowiedni wybór opon ma wpływ na mnóstwo kwestii, w tym bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych. Warto więc zadbać, by ogumienie było na jak najwyższym poziomie. Na co zwrócić uwagę? Czym kierować się, by wybrać jak najlepsze opony? Jakie opony letnie wybrać? Na jakie opony zimowe się zdecydować?Wymieniamy opony do samochodu!


Praktycznie w każdym następującym po sobie sezonie producenci wprowadzają nowe modele opon. Opony do samochodu reklamowane są niesamowitymi, zmieniającymi życie technologiami (a przynajmniej tak twierdzą producenci tychże produktów). Musisz jednak wiedzieć, że wybór opon powinien być decyzją przemyślaną i dokładnie przeanalizowaną.Jakie opony letnie wybrać? Na jakie opony zimowe się zdecydować? Jakie opony całoroczne?


To ciężkie pytanie. Tak naprawdę jedynymi danymi, które realnie opisać mogą właściwości opony, są etykiety, które znajdziesz w sklepach z nowym ogumieniem. Umieszczane są one od 2012 roku. Oczywiście w takim przypadku musisz pokusić się o nową oponę - używane nie posiadają takich etykiet.


Jakie opony do samochodu? Wybierz odpowiedni rozmiar


Twój pojazd ma precyzyjnie dobrany rozmiar opony do samochodu, który został wybrany przez jego producenta tak, by być jak najbardziej wydajnym. Nigdy nie wykorzystuj opon mniejszych, niż zalecane. Opony większe są dopuszczalne, ale dopiero po upewnieniu się, że dany rozmiar może być zamiennikiem Twojego aktualnego ogumienia. Nie zapominaj również, że niesamowicie istotne jest, by na jednej osi był ten sam rozmiar i rodzaj opony.


Dokładny rozmiar znajdziesz na boku opony. Jeśli masz wątpliwość, jaki rozmiar byłby odpowiedni, to możesz go sprawdzić w instrukcji samochodu. Jeśli nie posiadasz jej w formie drukowanej, to znajdziesz ją w Internecie. Z doborem rozmiaru pomoże Ci też sprzedawca, z usług którego będziesz korzystać.


Jakie opony letnie i jakie opony zimowe wybrać, by były jak najlepsze?


Na to pytanie nie ma dobrej, jednoznacznej odpowiedzi. Jest to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników takich jak, na przykład:


 • Sposobu, w jaki prowadzisz pojazd - wolisz spokojniejszą jazdę, czy nieco agresywniejszą?

 • Ceny - ile chcesz za oponę zapłacić? Jeśli mało, to oczywiste, że raczej zdecydujesz się na opony używane.

 • Gdzie najczęściej jeździsz? W mieście, po ciężkich terenach, w krótkie trasy, w dalekie trasy?

 • Jakie inne kwestie są dla Ciebie priorytetem? Niski poziom spalania, wysoki komfort jazdy, mocna przyczepność, lepsze przebiegi?


Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci wybrać profil opony, której oczekujesz.


Jakie opony do felg? Warto inwestować w run-flaty?


Run-flat to opony do samochodu, które pozwalają dojechać do serwisu nawet, jeśli Twoja opona zostanie uszkodzona. Są to opony ze wzmocnionymi ścianami bocznymi, są więc znacznie odporniejsze, jednocześnie znacznie droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników.


Mają one oczywiście swoje minusy - przede wszystkim jest to niższy komfort jazdy. Dodatkowo, jeśli dozna ona uszkodzenia, to musisz udać się z samochodem do naprawy. Co więcej - nie masz żadnej gwarancji, że opona tego typa będzie dostępna w każdym sklepie.


Podsumowując więc:

 • Wysoka cena opon

 • Niekiedy niska dostępność

 • Niższy komfort jazdy

 • Możliwość dotarcia do serwisu bez konieczności zmiany opony w trasie i bez potrzeby holowania


Pamiętaj, że jeśli chcesz przejść z run-flatów na zwykłe opony do samochodu, to masz taką możliwość, lecz jeśli planujesz zmianę w drugą stronę - nie rób tego!


Opony do samochodu. Niespotykany rozmiar opony jest droższy?


Niestety, w zdecydowanej większości przypadków - tak. Zwłaszcza opony dla starszych aut, które mają niestandardowy rozmiar, potrafią być dużo droższe, bo nawet o 30% względem innych. Warto podczas zakupów upewnić się, czy tańszy rozmiar nie będzie równie odpowiedni dla Twojego pojazdu, dzięki czemu jednocześnie zapewnisz sobie bezpieczeństwo i oszczędzisz nieco pieniędzy.
Jakie opony do samochodu? Nowe czy używane?


To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Opony używane są oczywiście tańsze, lecz mogą oferować Ci znacznie mniejszy poziom bezpieczeństwa na drodze.


Opony można podzielić na kilka typów. Różnią się one przede wszystkim jakością i trwałością - oczywistym jest, że opony premium będą mogły dłużej Ci służyć. Do różnic można również zaliczyć cenę, osiągi i prędkości, które możesz na nich osiągnąć.


Jakie używane opony letnie wybrać i na jakie używane opony zimowe się zdecydować?


Podstawą jest kupowanie opon z pewnego, sprawdzonego źródła. Nie decyduj się na opony do samochodu niewiadomego pochodzenia. W serwisie, w którym kupujesz ogumienie, powinna znajdować się specjalna maszyna, która będzie w stanie ocenić ich realny stan.


Co do samodzielnej oceny opony, to jest to praktycznie niemożliwe. Nigdy nie wiesz przez ile sezonów były one wykorzystywane. Mało tego, niesamowicie ważne jest ich odpowiednie przechowywanie - narażenie na zimno lub promienie słoneczne może mieć na nie destrukcyjny wpływ. Nigdy nie oceniaj więc opony wyłącznie po zużyciu ogumienia “na oko”.


Pozostaje jeszcze jedna kwestia, o której powinno się pamiętać - na nowe opony otrzymujesz gwarancję, która w razie jakichkolwiek problemów pozwoli Ci wymienić je na nowe.


Podstawową kwestią podczas decydowania się na opony używane jest cena. Jeśli Twój budżet jest niski, to będzie to oczywisty wybór. Na cenę zdecydowanie powinno się zwrócić uwagę - mówi się, że cena używanej opony powinna wynosić około 50% wartości nowej opony. Są oczywiście przypadki, w których w cenie niższej możecie kupić używane opony klasy premium, lekko zużyte, niż nowe, ale droższe opony z klasy ekonomicznej.


Jeśli jednak mowa o bezpieczeństwie, to oczywiście - opony klasy premium mają nowoczesne technologie, które pozwalają zachować maksimum bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że największe bezpieczeństwo daje uważne i przemyślane zachowanie podczas jazdy.


Można wyróżnić trzy głównie klasy opon:


Opony do samochodu - klasa ekonomiczna


Ogumienie najtańsze, jednocześnie najgorsze jakościowo. Opony te sprawdzą się przy spokojnej jeździe po mieście.


Opony do samochodu - klasa średnia


Najczęściej jest to najlepszy wybór, nadający się zarówno do krótkich, jak i dłuższych jazd, do tego mający atrakcyjny stosunek jakości do ceny.


Opony do samochodu - klasa premium


Zazwyczaj wyróżniające się nowymi technologiami, niespotykanymi w innych oponach.
Jakie opony do samochodu? Gdzie kupować opony?


Wydawać by się mogło, że sklep internetowy jest wyborem oczywistym, lecz wszystko ma swoje wady i zalety. To samo dotyczy sklepu stacjonarnego, który mimo niezaprzeczalnych plusów, ma również swoje minusy.


Sklep stacjonarny:

 • Ograniczona oferta

 • Możliwość organizacji montażu opon na miejscu

 • Możliwość porozmawiania na żywo z fachowcem


Sklep internetowy:

 • Duża oferta opon, gdzie na pewno znajdziesz te odpowiednie dla siebie

 • Często niższe ceny

 • Często oferta dostępna w Internecie nie pokrywa się ze stanem realnym

 • Szybka dostawa - nie musisz się nigdzie ruszać, by odebrać swoją oponęW oponach ważne jest ciśnienie!


Równie ważne, co odpowiednia opona, jest ciśnienie w ogumieniu. Ma ono istotny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, tymczasem wielu kierowców wydaje się o tym nie pamiętać.


Kierowcy często zapominają o sprawdzeniu stanu opon i ciśnieniu, jednocześnie tracą oni swoje własne pieniądze. Dobrze dobrane ciśnienie obniży spalanie i przedłuży żywotność ogumienia.Przeczytaj już teraz, w jaki sposób dbać o ciśnienie w oponach!
Podsumowując - pamiętaj o kilku aspektach!


 • Ocenianie opon po wyglądzie to najgorsze, co możesz zrobić. Na podstawie bieżnika nie jesteś w stanie ustalić realnej kondycji opon.

 • Nie istnieje jedna - uniwersalna opona - zarówno na lato, jak i na zimę, która będzie gwarantowała Ci pełnię bezpieczeństwa podczas każdej sytuacji pogodowej. Należy więc decydować się na opony sezonowe najwyższej jakości.
Wynajmując samochód nie musisz się martwić o opony!


Opony to obowiązek, o który trzeba zadbać samodzielnie. Nie musisz jednak tego robić. Możesz skorzystać z usług wypożyczalni samochodów, gdzie będzie czekał na Ciebie pojazd gotowy do jazdy.


FatCar zapewni Ci wszystko, czego potrzebujesz, by odczuwać maksimum komfortu. Wybieraj spośród najlepszych modeli aut i odbierz swój samochód od pasjonatów branży motoryzacji już teraz.Sprawdź bogatą ofertę FatCar, by wybrać pojazd idealnie dopasowany do Ciebie!